EU aktualizuje pravidla pro status dlouhodobého rezidenta

Třetí země: EU aktualizuje pravidla pro status dlouhodobého rezidenta

Na setkání stálých zástupců Rady se členské státy EU shodly na svém vyjednávacím mandátu k aktualizaci směrnice EU o dlouhodobých rezidentech. Tato směrnice stanoví podmínky, za kterých mohou státní příslušníci třetích zemí získat status dlouhodobého rezidenta v EU.

Aby mohli získat status dlouhodobého rezidenta EU, musí státní příslušníci třetích zemí legálně a nepřetržitě pobývat v členském státě po dobu nejméně pěti let. Tento status EU existuje spolu s národními schématy pro dlouhodobé rezidenty.

 

Získání statusu dlouhodobého rezidenta:

Podle postavení Rady mohou státní příslušníci třetích zemí kumulovat období pobytu až dvou let v jiných členských státech, aby splnili požadavky pětiletého období pobytu. Nicméně v případě, že žadatel pobýval v jiném členském státě, Rada rozhodla akceptovat pouze určité typy legálních povolení k pobytu, jako jsou držitelé EU Modrých karet nebo povolení k pobytu vydaná pro účely vysoce kvalifikovaného zaměstnání.

Aby mohli žadatelé získat status dlouhodobého rezidenta, budou se vztahovat určité podmínky. Například státní příslušníci třetích zemí musí poskytnout důkazy o stabilních a pravidelných zdrojích, které jsou dostatečné k uživání sebe a členů své rodiny, stejně jako o nemocenském pojištění. Členské státy mohou také požadovat, aby státní příslušníci třetích zemí splňovali podmínky integrace.

Status dlouhodobého rezidenta je trvalý. Nicméně může být v určitých případech odvolán, například pokud osoba po určitou dobu neměla svůj hlavní pobyt v EU.

 

Právo na pohyb v rámci EU:

Na rozdíl od národních systémů pobytu poskytuje status dlouhodobého rezidenta EU držitelům možnost pohybovat se a pobývat v jiných zemích EU, například za prací nebo studiem. Toto právo na vnitřní mobilitu však není automatické, ale podléhá řadě podmínek. Jednou z takových podmínek může být, že členské státy mohou posoudit situaci svých národních pracovních trhů, pokud dlouhodobý rezident EU přechází do jejich země z jiného členského státu za prací.

 

Rovné zacházení s občany EU:

Dlouhodobí rezidenti EU mají stejná práva jako občané EU, pokud jde o přístup k zaměstnání a samostatnému podnikání, vzdělání a odborné přípravě a daňovým výhodám, například. Existují určité podmínky, jako je požadavek, že držitelé povolení k pobytu musí žít na území daného členského státu.

 

Pozadí a další kroky:

Podle dat Eurostatu v roce 2020 celkový počet třetích zemí, které legálně pobývají v EU, činil 23 milionů. To představuje podíl 5,1% na populaci EU. Z těchto 23 milionů bylo více než deset milionů třetích zemí držiteli dlouhodobého nebo trvalého povolení k pobytu.

Návrh mění směrnici EU z roku 2003 týkající se postavení třetích zemí, které jsou dlouhodobými rezidenty. Některé nedostatky, které aktualizace snaží řešit, jsou, že status dlouhodobého rezidenta EU je nedostatečně využíván, podmínky, za kterých mohou žadatelé tento status získat, jsou příliš složité a existuje mnoho překážek v uplatňování práva na vnitřní mobilitu v rámci EU.

Na základě dnes dohodnutého vyjednávacího mandátu může Rada vstoupit do mezistranických jednání s Evropským parlamentem k uzavření konečného právního textu.


WhatsApp
Zavolej teď