Obchodní komora navrhuje, že vláda by měla nyní začít přijímat pragmatická opatření, aby poskytla potřebný čas a regulační prostor pro řešení negativních důsledků války. Kvůli stoupajícím cenám energií jsou životní a pracovní podmínky v naší zemi vážně ohroženy.
Podle Obchodní komory by vláda v takových krizových situacích měla při podpisu smluv na budoucí dodávky elektřiny a plynu usilovat o jednání o dočasných výjimkách.
Obchodní komora také doporučuje, aby vláda uzavřela dvoustranné dohody s Německem, Itálií, Rakouskem a Spojenými státy ohledně dodávek plynu do České republiky, včetně zkapalněného plynu. Podnikatelé se domnívají, že vláda by měla také zvážit, zda převezme vlastnictví LNG terminálů, které se vyvíjejí v Polsku a Německu.
Kromě toho, vzhledem k ruské agrese vůči Ukrajině, vyzývá Obchodní komora vládu, aby využila příležitosti nabízené směrnicí REPowerEU a dočasným rámcem pro opatření státní pomoci k zmírnění dramaticky zvýšených cen elektřiny a plynu. Tyto dokumenty již umožňují členským státům přijmout širokou škálu opatření k ulehčení vysokých cen.
Dále, aby se zajistila dostupnost energetických zdrojů, měla by vláda usnadnit a zrychlit všem vlastníkům nemovitostí, včetně domácností, změnu autority pro vytápění nemovitosti, například prostřednictvím jednoduchého oznámení.
Vláda by měla urychlit proces notifikace podpory, aby bylo možné rozumně rozhodnout o spoluspálení biomasy a různých zdrojů energie a zajistit, že budou placeny zelené stimuly za vytápění a výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie. Obchodní komora navrhuje implementaci plánů zákona o podporovaných zdrojích energie.
Jako podmínku pro zajištění dodávek energie by také měla být zvážena možnost prodloužení provozu uh